طبق اعلام رسمی بانک مرکزی از ابتدای دی ماه سال ۹۸ تمامی دارندگان کارتهای بانکی ملزم به استفاده از رمز دوم یکبار مصرف خواهند بود.
هرچند که نقد های بسیار زیادی به این طرح و نحوه اجرایی کردنش وجود دارد اما در این مقاله قصد داریم به چگونگی فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف برای بانک های مختلف بپردازیم تا یک منبع جامع و دقیقی باشد که راهنمای شما برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف شود.

به طور کلی رمز دوم یکبار مصرف (که به آن رمز دوم پویا هم گفته میشود) برای امنیت بیشتر در فضای وب و خرید های اینترنتی و جلوگیری از کلاهبرداری های اینترنتی از سال گذشته در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت تا به امروز که زیرساخت های سیستم های بانکی ما برای اجرایی کردن این طرح آماده شده است.
برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف تمامی افراد باید به یکی از دستگاه های خود پرداز(ATM) بانک صادر کننده کارت خود مراجعه کنند.
در هنگام خرید اینترنتی ۲ روش برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف وجود دارد:
۱٫استفاده از اپلیکیشن مخصوص بانک مربوطه
۲٫ارسال رمز به صورت پیامک
لازم به ذکر است که مدت زمان اعتبار این رمز دوم،در روش اول یعنی استفاده از اپلیکیشن موبایل، ۶۰ ثانیه و در روش دوم یعنی ارسال پیامک،۱۲۰ ثانیه است و بعد از این مدت زمان،رمز دوم شما باطل شده و باید مجددا برای دریافت رمز دوم اقدام کنید!
در ادامه مطلب،روش فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف بانک های مختلف رو براتون توضیح خواهیم داد:

بانک ملی

برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک ملی ۳ روش پیش روی شماست:
۱٫استفاده از اپلیکیشن ۶۰ بانک ملی
شما میتوانید با دانلود و نصب اپلیکیشن ۶۰ بانک ملی هم برای سیستم عامل های اندروید و هم سیستم عامل های IOS ، برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف خود اقدام کنید و بعد از آن با یکبار مراجعه به دستگاه خودپرداز(ATM) بانک ملی،فرایند فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف خودتون رو تکمیل کنین
۲٫استفاده از کد دستوری USSD
دارندگان کارت های اعتباری بانک ملی که تلفن همراه ندارند میتوانند از طریق شماره گیری کد USSD *737*60# برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنند و سپس به یکی از دستگاه های خودپرداز(ATM) بانک ملی برای تکمیل فرایند مراجعه کنند
۳٫استفاده از نرم افزار رمزبان بانک ملی
برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک ملی میتوانید با دانلود و استفاده از نرم افزار رمزبان نیز اقدام کنید و سپس به یکی از شعب بانک ملی برای تکمیل فرایند فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف مراجعه کنید.

بانک سپه

دارندگان کارت های اعتباری بانک سپه تنها از یک روش میتوانند برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنند!
برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف حساب های بانک سپه،باید اپلیکیشن رمز ساز سپه رو دانلود و نصب کنین که البته به دلیل اختلالی در سیستم بانک سپه،فعلا برای فعال سازی این اپلیکیشن،باید به یکی از شعب بانک سپه مراجعه کنین.
هیچ روش دیگری برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک سپه در حال حاضر معرفی نشده است!

بانک سامان

برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک سامان،باید اپلیکیشن رمزینه رو دانلود و بر روی تلفن های همراه هوشمند خود نصب کنید.
برای فعال سازی این اپلیکیشن دو روش وجود دارد:
۱٫مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک سامان و دریافت رمز ورود به اپلیکیشن
۲٫استفاده از سامانه نت بانک سامان و ورود به بخش مدیریت کارت و دریافت رمز ورود به اپلیکیشن

بانک صادرات

فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف کارت های اعتباری بانک صادرات از طریق اپلیکیشن ریما انجام میشود.
پس از دانلود و نصب اپلیکیشن ریما،باید به یکی از دستگاه های خودپرداز(ATM) بانک صادرات مراجعه کرده و رمز ورود و فعال سازی اپلیکیشن را هم به صورت پیامک و هم به صورت رسید چاپی دریافت کنید.

بانک تجارت

اگر از کارت های اعتباری بانک تجارت استفاده میکنید،برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف دو روش پیش روی شماست:
۱٫ استفاده از کد دستوری USSD
شما میتوانید با شماره گیری *۷۷۷*۸۸# برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنید (راهنما)
۲٫استفاده از اپلیکیشن همراز
پس از دانلود و نصب اپلیکیشن همراز بانک صادرات،باید به یکی از خودپرداز(ATM) های شعب بانک تجارت مراجعه کرده و از قسمت تنظیمات رمز دوم،برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنید.

بانک ملت

دارندگان کارت های اعتباری بانک ملت به یکی از دو روش زیر میتوانند برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خودشون اقدام کنند:
۱٫دانلود و نصب اپلیکیشن رمز نگار ملت و بعد از آن با مراجعه به یکی از خودپرداز(ATM) های بانک ملت برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خودشون اقدام کنند
۲٫کسانی که تلفن همراه هوشمند ندارند یا به هر دلیلی نمیخواهند که از اپلیکیشن استفاده کنند،باید به سراغ یکی از خودپرداز(ATM) های بانک ملت بروند و از منوی خدمات رمز پویا، گزینه فعال سازی رمز دوم پویا (پیامک) را انتخاب کنید. سپس شماره همراه نمایش داده شده را انتخاب کنید تا راهنمای استفاده از آن برای شما ارسال شود. پس از این هر بار که نیاز به رمز دوم داشتید می‌توانید چهار رقم آخر کارت خود را به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۳ ارسال کنید تا رمز دوم پویا برای شما از طریق پیامک ارسال شود.

بانک پاسارگاد

برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف بانک پاسارگاد،باید از طریق سرویس همراه بانک پاسارگاد استفاده کنین.در صورت فعال نبودن همراه بانک پاسارگاد حتما باید به یکی از شعب بانک پاسارگاد مراجعه کنید.و سپس از طریق اپلیکیشن همراه بانک پاسارگاد،وارد قسمت سایر شده و برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنین.

بانک آینده

افرادی که از کارت های اعتباری بانک آینده استفاده میکنند برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خودشون،از اپلیکیشن ریما استفاده کنند.پس از دانلود و نصب اپلیکیشن ریما،کاربر باید به یکی از خودپرداز(ATM) های بانک آینده مراجعه کرده و کد امنیتی برای اپلیکیشن خود را دریافت کند.

بانک رفاه کارگران

مشتریان بانک رفاه کارگران برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود،باید ابتدا به یکی از شعب بانک رفاه مراجعه کرده و شماره سریال و شماره فعال سازی اپلیکیشن خود را دریافت کنند و از طریق اپلیکیشن های رمزساز موبایلی برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خودشون اقدام کنند.

بانک پارسیان

دارندگان کارت های اعتباری بانک پارسیان برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود باید ابتدا اپلیکیشن پارسیان من رو دانلود کنند و پس از آن به یکی از خودپرداز(ATM) های بانک پارسیان مراجعه کنند و از قسمت تنظیمات رمز،برای فعال سازی اپلیکیشن خودشون اقدام کنند.

بانک سینا

برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف دارندگان کارت های اعتباری بانک سینا،ابتدا باید نرم افزار ارس رو دانلود و نصب کنند،سپس به یکی از شعب بانک سینا مراجعه کرده و کد QR بارکد مختص به حساب خود را دریافت کنند،سپس داخل نرم افزار ارس،در قسمت افزودن بانک جدید،بانک سینا رو انتخاب کرده و پس از اسکن QR بارکد دریافتی از بانک،برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف خودشون اقدام کنند،پس از آن برای هر بار دریافت رمز دوم یکبار مصرف خودشون باید از اپلیکیشن ارس استفاده کنند.

بانک شهر

مشتریان بانک شهر باید از طریق رمز نت بانک شهر،اپلیکیشن رمز نت بانک شهر را دانلود و نصب کرده و پس از آن با مراجعه به یکی از شعب بانک شهر جهت احراز هویت و دریافت QR بارکد و اسکن آن در اپلیکیشن رمزنت،برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خودشون اقدام کنند.

بانک سرمایه

بانک سرمایه برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف مشتریان خود،اپلیکیشن رمزساز سرمایه را ارائه کرده است.برای فعال‌سازی و دریافت رمز یکبار مصرف باید وارد حساب اینترنت بانک خود شده و از گزینه فعال سازی اپلیکیشن رمز ساز استفاده کنید. در این بخش با انتخاب گزینه رمز یکبار مصرف کارت پیامکی به شماره تلفن کاربر (شماره‌ای که از پیش به حساب او متصل شده است) ارسال شده و هم‌زمان کد QR در صفحه وبسایت نمایش داده می‌شود. در ابتدای فرآیند فعال‌سازی اپلیکیشن این کد باید باید اسکن شود. در نهایت اگر به هر دلیلی امکان طی مراحل ذکر شده را ندارید، برای دریافت رمز پویا می‌توانید به شعب بانک سرمایه مراجعه کنید.

بانک دی

بانک دی نیز برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف کارت های اعتباری مشتریان خود از نرم افزار ارس استفاده میکند.برای فعال سازی نرم افزار ارس،باید به یکی از شعب بانک دی مراجعه کرده و یک QR بارکد دریافت کنید و سپس داخل نرم افزار ارس گزینه بانک جدید رو انتخاب کنید و بانک دی را وارد کنید،سپس QR بارکد دریافت شده از بانک را اسکن کرده و برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خودتون اقدام کنید.

بانک اقتصاد نوین

بانک اقتصاد نوین نیز برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف کارت های اعتباری مشتریان خود از نرم افزار ارس استفاده میکند.برای فعال سازی نرم افزار ارس باید به یکی از شعب بانک اقتصاد نوین مراجعه کرده و یک QR بارکد دریافت کرده و پس از اسکن آن داخل نرم افزار ارس،برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خودتون اقدام کنید.
همچنین میتوانید با ورود به سامانه اینترنت بانک اقتصاد نوین و ورود به بخش کارت،به صورت غیر حضوری برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف خودتون اقدام کنید.

بانک ایران زمین

مشتریان بانک ایران زمین برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خودشون،اپلیکیشن رمزساز ایران زمین را دانلود و نصب کنند.سپس با مراجعه به یکی از شعب بانک ایران زمین برای دریافت QR بارکد و فعال سازی اپلیکیشن خود اقدام کنند.همچنین میتوانید با استفاده از سامانه اینترنت بانک ایران زمین،به صورت غیر حضوری برای فعال سازی اپلیکیشن رمزساز ایران زمین خود اقدام کنید.

بانک مسکن

برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف کارت های اعتباری بانک مسکن ابتدا باید به یکی از خودپرداز(ATM) های بانک مسکن مراجعه کرده و وارد بخش خدمات رمز شده،گزینه سایر موارد را انتخاب کرده و روی گزینه رمز دوم پویا کلیک کنید،سپس به شماره تلفنی که به حساب شما تعلق گرفته لینک دانلود اپلیکیشن رمز یکبار مصرف بانک مسکن ارسال شده و همچنین یک کد امنیتی برای فعال سازی اپلیکیشن پیامک میشود.پس از دانلود و نصب اپلیکیشن و وارد کردن کد امنیتی پیامک شده،میتوانید رمز دوم یکبار مصرف خودتون رو دریافت کنید.

بانک کشاورزی

بانک کشاورزی برای رمز دوم یکبار مصرف مشتریان خود از اپلیکیشن ریما استفاده میکند. شما میتوانید پس از دانلود و نصب اپلیکیشن ریما،به یکی از خودپرداز(ATM) های بانک کشاورزی مراجعه کنید و از قسمت تنظیمات رمز،یک رمز امنیتی چاپی و یک پیامک به شماره تلفن ثبت شده در حسابتون دریافت کنید و سپس برای فعال سازی اپلیکیشن ریما اقدام کنید و رمز دوم یکبار مصرف خود را دریافت کنید.

بانک قوامین

بانک قوامین برای مشتریان کارت های اعتباری خود اپلیکیشن جی بی رمز را ارائه کرده است.برای فعال سازی اپلیکیشن جی بی رمز باید ابتدا به یکی از خودپرداز(ATM) های بانک قوامین مراجعه کرده و از بخش تنظیمات رمز یک کد ۸ رقمی چاپی توسط رسید دریافت کرده و به همراه کدی که به شماره تلفن ثبت شده در حسابتون پیامک شده است،اقدام کنید و پس از آن رمز دوم یکبار مصرف خود را دریافت کنید.

بانک خاورمیانه

مشتریان بانک خاورمیانه که از کارت های اعتباری استفاده میکنند برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود باید اپلیکیشن رمز پویا را دانلود و نصب کنند.سپس باید به صورت حضوری به یکی از شعب بانک خاورمیانه مراجعه کرده و فرم های درخواست رمز دوم را پر کرده و برای فعال سازی اپلیکیشن رمز پویا اقدام کنند.

بانک حکمت ایرانیان

بانک حکمت ایرانیان نیز از اپلیکیشن ارس برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف استفاده میکند.
پس از دانلود و نصب اپلیکیشن ارس،باید به صورت حضوری به یکی از شعب بانک حکمت ایرانیان مراجعه کرده و درخواست فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف بدهید.سپس با اسکن QR بارکد صادره از بانک،وارد اپلیکیشن ارس شده و برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود اقدام کنید.

بانک انصار

بانک انصار نیز برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف کارت های اعتباری خود،از اپلیکیشن ارس استفاده میکند.پس از دانلود و نصب اپلیکیشن ارس باید به صورت حضوری به یکی از شعب بانک انصار مراجعه کرده و درخواست فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف بدهید.سپس با استفاده از پیامک ارسال شده به شماره تلفن مربوط به حسابتون،و همچنین اسکن QR بارکد صادره از شعبه بانکیتون،برای فعال سازی اپلیکیشن ارس اقدام کنید و پس از آن رمز دوم یکبار مصرف خود را دریافت کنید.

بانک گردشگری

افرادی که از کارت های اعتباری بانک گردشگری استفاده میکنند برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود،باید از طریق اینترنت بانک گردشگری استفاده کنند.همچنین میتوانند با استفاده از همراه بانک گردشگری برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود اقدام کنند.
اگر اینترنت بانک یا همراه بانک شما فعال نیست،حتما باید به صورت حضوری به یکی از شعب بانک گردشگری مراجعه کرده و درخواست فعال سازی اینترنت بانک یا همراه بانک گردشگری خود را صادر کنید.

بانک توسعه تعاون

برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف حساب های بانک توسعه تعاون،باید از طریق همراه بانک و یا اینترنت بانک توسعه تعاون اقدام کنید.در صورت فعال نبودن همراه بانک یا اینترنت بانکتون،باید ابتدا به صورت حضوری به یکی از شعب بانک توسعه تعاون مراجعه کنید و درخواست فعال سازی همراه بانک و اینترنت بانک خود را صادر کنید.پس از فعال سازی برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف کافیست وارد همراه بانک خود شده و از گزینه سایر،رمز دوم یکبار مصرف خود را صادر کنید.

بانک صنعت و معدن

بانک صنعت و معدن برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف مشتریان خود،از برنامک رمزساز استفاده میکند.پس از دانلود و نصب برنامک رمزساز بانک صنعت و معدن،برای فعال کردن اپلیکیشن،باید به صورت حضوری به یکی از شعب بانک صنعت و معدن مراجعه کرده و یک کد QR بارکد دریافت کرده و پس از اسکن آن میتوانید از این اپلیکیشن برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود اقدام کنید.همچنین اگر از خدمات اینترنت بانک صنعت و معدن استفاده میکنید،میتوانید با ورود به حساب خود و دریافت QR بارکد و اسکن آن،از این اپلیکیشن برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود استفاده کنید.

پست بانک

افرادی که از کارت های اعتباری پست بانک استفاده میکنند برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود،باید از برنامک رمز ساز پویا پست بانک استفاده کنند.همچنین برای فعال سازی این اپلیکیشن باید به صورت حضوری به یکی از شعب پست بانک مراجعه کرده و یک QR بارکد از شعبه بانکی خود دریافت کنند و پس از اسکن آن اپلیکیشن رمز ساز پویا پست بانک را فعال نمایند.همچنین افرادی که از اینترنت بانک پست بانک استفاده میکنند،میتوانند با مراجعه به حساب شخصی خود در اینترنت بانک،برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود اقدام کنند.

بانک قرض الحسنه رسالت

مشتریان بانک رسالت برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود،باید از طریق اینترنت بانک یا موبایل بانک خود اقدام کنند.درصورت فعال نبودن اینترنت بانک یا موبایل بانک خودتون،باید حتما به صورت حضوری به یکی از شعب بانک قرض الحسنه رسالت مراجعه کنید.پس از فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف خود،برای دریافت رمز دوم،باید اپلیکیشن موبایل بانک رسالت را دانلود کرده و نصب کنید و از قسمت سایر،رمز دوم یکبار مصرف خود را دریافت کنید.

موسسه اعتباری توسعه

مشتریان موسسه اعتباری توسعه برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود،باید از اپلیکیشن تولید رمز دوم یکبار مصرف استفاده کنند.

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران برای فعال سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود از اپلیکیشن ارس استفاده میکند.شما میتوانید پس از دانلود و نصب اپلیکیشن ارس با مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران،یک کد QR بارکد دریافت کرده و پس از اسکن آن در اپلیکیشن ارس،برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف خود اقدام کنید.پس از آن برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف خود کافیست از این اپلیکیشن استفاده کنید.