وزیر خزانه‌داری آمریکا چند روز پیش اعلام کرد که نظارت بر حوزه ارزهای دیجیتال را به شدت گسترش خواهد داد. به گفته رسانه‌های خبری ممکن است تنش‌های بین ایران و آمریکا، دلیل اصلی اظهارات اخیر استیون منوچین (Steven Mnuchin) در مجلس سنا باشد.

به گزارش کوین دسک، روزنامه نیویورک تایمز در تازه‌ترین گزارش خود نوشت دولت ترامپ نسبت به احتمال استفاده از فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال برای «دور زدن تحریم‌های آمریکا بر علیه کشورهایی مانند ایران» به صورت فزاینده‌ای نگران است.

نیویورک تایمز در خبر خود به گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس درباره سودآوری استخراج ارزهای دیجیتال اشاره می‌کند. طبق گفته این خبرگزاری، در اوایل هفته جاری، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌دهد صدور مجوزهای استخراج ارزهای دیجیتال می‌تواند منبع درآمد مالیاتی جدید برای دولت ایران باشد. طبق پیشنهاد همین مرکز تحقیقاتی، دولت می‌تواند از مالیات مربوط به این صنعت، سالانه یک میلیارد دلار درآمد داشته باشد. تخمین زده می‌شود صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در ایران سالانه ۸.۵ میلیارد دلار برای ماینرهای این کشور درآمد داشته باشد.

این گزارش همچنین توصیه می‌کند بخشی از بودجه سال آینده کشور به استخراج ارزهای دیجیتال اختصاص داده شود. اگرچه از جزئیات این پیشنهاد اطلاعاتی در دسترس نیست.

کوین دسک در خصوص امکان دور زدن تحریم‌های آمریکا با استفاده از بیت کوین نوشت:

به طور خلاصه، اگرچه دولت ترامپ در تلاش است که فشار مضاعفی را بر حکومت ایران تحمیل کند، اما بیت کوین می‌تواند راه فراری برای ایران باشد.

اظهارت وزیر خزانه‌داری آمریکا پس از آن صورت گرفت که دولت ترامپ پیشنهاد داد بودجه نظارت بر ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کند.

تنها در سال ۲۰۱۹، سازمان‌های مختلفی دولتی در ایالات متحده آمریکا، برای دریافت اطلاعات مربوط به تحلیل بلاک چین، بیش از ۵ میلیون دلار به چینالیسیس (Chainalysis) که یک سازمان خصوصی برای تحلیل بلاک چین و ارزهای دیجیتال است، پرداخت کرده‌اند.

در جولای ۲۰۱۹ (تیر ۱۳۹۸) منوچین با اشاره به نگرانی‌ها در مورد پولشویی و تامین مالی تروریست، لیبرا، استیبل کوین فیس‌بوک را یک «مسئله امنیت ملی» خواند.