رفت‌وآمد هر روزه بین محل زندگی و محل کار سفری است دایره‌وار، رفتن و آمدن. هواپیما، قطار یا اتومبیل، مهم نیست که با چه وسیله نقلیه‌ای سرکار خود حاضر می‌شوید، هیچ‌کس سفرهای کاری را دوست ندارد. در واقع افراد از آن تنفر دارند. دلایل آن عبارتند از طولانی بودن چراغ قرمزها، ترافیک سنگین خطوط، زمان انتظار و اتلاف زمان.

طی کردن مسیر منزل تا محل کار و بالعکس کاری ناخوشایند است که می‌تواند تاثیر بدی بر اعصاب انسان باشد. ضمن اینکه هر روز هم باید این کار را بکنید. وقت زیادی که صرف رفتن از خانه به محل کار خود می‌کنید در واقع وقتی است که از کارهایی مثل وقت گذراندن با خانواده و دوستان، ورزش، تفریح یا بازی با فرزندان (یا کنسول بازی کامپیوتری!) خود می‌زنید؛ یعنی نمی‌توانید به هیچ کدام از کارهایی که باعث شادی و تفریح یک نفر می‌شود، برسید. به جای آن، وقتتان در حالی بین راه تلف می‌شود که یا از تکان‌های زیاد اتوبوس کم مانده حالتان به هم بخورد یا در مترو مدام تنه خورده و له و لورده می‌شوید یا در ترافیک هستید و ماشین‌های تک‌سرنشین دیگر دارند مدام از شما راه می‌گیرند.

طی حدود ده سال اخیر محققان مطالعات زیادی را در زمینه مضرات این پدیده (طولانی‌تر شدن فاصله بین خانه و محل کار) انجام داده‌اند. کسانی که به این مساله دچارند از دردهای بدنی، استرس، چاقی و عدم رضایت از زندگی رنج می‌برند. یک اثر منفی دیگر ناشی از صرف زمان طولانی در مسیر خانه و محل کار تشدید احساس تنهایی و بی‌کسی است به طوری که هر ۱۰ دقیقه‌ای که به این زمان جابه‌جایی اضافه می‌شود، مترادف است با ۱۰ درصد «ارتباطات اجتماعی» کمتر؛ یعنی کم شدن سهم شما از یکی از مهم‌ترین چیزهایی که به شما در دستیابی به احساس رضایت و شادی کمک می‌کنند.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که چیزی که در این میان اهمیت دارد مساله رفت و آمد و زمان آن است نه تعداد ساعات کاری در روز؛ یعنی اگر دو نفر را در نظر بگیریم که یکی دارای زمان رفت و آمد ناچیز و ۱۲ ساعت کار در روز و دیگری دارای ۲ ساعت زمان رفت و آمد ۱۰ ساعت کار روزانه باشد، نفر اول عادات زندگی سالم‌تری نسبت به نفر دوم خواهد داشت، حتی با اینکه زمان کل صرف شده برای هر دو نفر یکی است.

با وجود همه آن چه گفته شد می‌دانیم که تنها تعداد اندکی از افراد، به ویژه در شهرهای بزرگ، این شانس را دارند که محل زندگی و کارشان، نزدیک هم باشد. بنابراین تنها کاری که از ما برمی‌آید این است که این زمان را قابل تحمل و حتی جذاب کنیم. برای این کار می‌توانید از روش‌های زیر  استفاده کنید:

۱٫ بهترین و مفیدترین کار این است که پادکست گوش دهید: اگر پادکست گوش نمی‌کنید، نصف عمرتان برفناست. با گوش کردن به پادکست‌های مختلف می‌توانید به روز بمانید.

۲٫ خاطره بنویسید: خاطره نوشتن به مدیریت افسردگی، کاهش استرس و رسیدن به اهداف کمک می‌کند. اگر از دسته افرادی که خواندن و نوشتن در حال حرکت باعث احساس تهوع در آنها می‌شود نیستید، از فرصتتان در مترو و اتوبوس استفاده کنید و افکار جسته و گریختۀ خود را با نوشتن سامان دهید و از احساساتتان راجع به روزی که داشتید بنویسید یا برای کار یا آخر هفته برنامه‌ریزی کنید.

۳٫ داستان بخوانید: داستان‌های و ماجراهای مربوط به کسب‌و‏کارها بسیار مهم هستند و شنیدن یک داستان تاثیرگذار، حتی اگر مربوط به زمینه‌ی کاری شما نباشد، می‌تواند برایتان مفید باشد.

۴٫ کتاب صوتی گوش دهید: این روزها کتاب‌های بسیاری را از سایت‌های گوناگون می‌توانید بخرید یا دانلود کنید.